istanbul en iyi ortodontist kimdir

İstanbul En İyi Ortodontist

istanbul en iyi ortodontist kimdir
İstanbul En İyi Ortodontist

İstanbul En İyi Ortodontist , kimdir şeklinde arama motorlarında sıklıkla arama yapıldığı bilinen bir konu. İstanbul En İyi Ortodontist kelimesini biraz açmamız lazım. “en iyi” kavramı değişkenlik gösteren bir kavramdır. Öncelikle Ortodontist kavramını tam anlamıyla anlamak gerekmektedir, ortodonti tedavilerinde kişiye özel işlemler uygulanır ve sonuç alınır. İstanbul En İyi Ortodontist aramalarında hastalarımızın düştüğü bir hatayı söylemeden edemeyeceğim. Bir Ortodontist sürekli olarak aynı işlemi onlarca farklı hastaya uygulayamaz, her hastanın diş yapısı, diş eti yapısı farklılık gösterir. Bu yüzden bir hastanın başarılı geçen operasyonu, her hasta da aynı başarıyı gösterecek gibi bir durum söz konusu değildir. 

İstanbul En İyi Ortodontist yazıldığı zaman yüzlerce sonuç veya meslektaşımı görüntüleyebilirsiniz. Fakat önemli olan tedavi öncesi sağlıklı bir hasta-doktor ilişkisi kurulması ve beklentilerin tam anlamıyla konuşulmasıdır. Bu konuşmanın ardından Ortodontist tarafından tedavi sürecinin nasıl gerçekleşeceği, ne kadar süreceği, sonucun nasıl olacağı detaylıca anlatılır. Eğer ki tedavi öncesinde sağlıklı bir işbirliği kurulamazsa, hasta yapılacak işlemin sonuçlarını farklı hayal edip istemediği bir durumla karşılaşabilir. Bu demek değildir ki Ortodonti riskli ya da başarısız işlem yüzdesi yüksek hasta sayısı çok olarak düşünülmemelidir. Aksine, her hasta için gerçekçi bir yaklaşım çok daha güzel sonuçlar ortaya çıkarmaktadır.  

O yüzden, bana göre İstanbul En İyi Ortodontist kavramından ziyade, hastayla sağlıklı bir dialog kurabilen her Ortodontist ” İstanbul En İyi Ortodontist “sayılabilir.

Ortodonti Uzmanı kimdir ?

istanbul ortodontist
İstanbul En İyi Ortodontist

Ortodonti Uzmanı kimdir ? sıklıkla merak edilen bir konu. Birçok kişi diş hekimi ve ortodontist terimlerini birbirinin yerine kullanır. Bu pek doğru değil. İki mesleğin kesinlikle benzerlikleri vardır, ancak ortodonti belirli bir diş bakımı türüdür. Bu uzmanlar, belirli diş problemlerini tedavi eder. Asla bir ortodontiste görünmeniz gerekmeyebilir. Ancak bunu yaparsanız, sizin için neyin saklandığını tam olarak anlamanız gerekir. 

Bir Ortodontistin Tanımlanması

Diş hekimi, vücudun çeşitli yerleriyle çalışan bir doktordur. Odak alanları ağız, çene, dişler, diş etleri ve sinirlerdir. Ortodontistler, alanın daha özel bir bölümünde çalışırlar. Öncelikleri dişlerin düzeltilmesidir. En basit ifadeyle, tüm ortodontistler diş hekimidir ancak çok az diş hekimi ortodontisttir.

Bir ortodontist aşırı ısırıkları, tıkanıklıkları, yanlış hizalanmış dişleri ve çeneleri ve aşırı kalabalık ağızları teşhis eder. Teşhisten sonra ortodontist bulduğu sorunları çözmeye çalışır. Tedavi edilmeden bırakılırsa, aşırılıklar, alt ısırıklar, açık ısırıklar ve çapraz ısırıklar, zamanla daha da kötüleşecek sorunlardır. Ortodontist, bu koşulları onaran uzmandır.

Ortodontist Ne Yapar ?

en iyi ortodontist
En İyi Ortodontist

Bir ortodontist, yanlış hizalanmış dişleri düzeltmek için özel eğitim alır. Bir diş hekimi sizi bir ortodontiste yönlendirirse, bunun sonucu dişlerinizin tam olarak doğru olmadığıdır. Hiç de önemli değil. Diş telleri veya dişlerinizi düzeltmenin başka bir yöntemi için büyük olasılıkla bir öneri alacaksınız. Ortodontist bu işi yapan kişidir. 

Bir ortodontist için en önemli iş, dişleriniz ve ağzınızla ilgili sorunları tespit etmektir. Dişlerinizdeki diastema adı verilen bir boşluk zamanla büyüyecektir. Ağız ve diş etlerinin yapısının sıkı bir şekilde hizalanması gerektiğinden dişleriniz zarar görecektir. Ortodontist sorunu düzeltmek için dişlerinizi birbirine yaklaştırmaya çalışacaktır. Tersine, çok fazla dişe sahip olmak, özellikle çocuklar için eşit derecede kötüdür. Bir ortodontist, daha iyi boşluk yaratmak için fazla dişleri çekebilir. 

Bir ortodontistin bu hizalama sorunlarını çözmek için çeşitli araçları vardır. Diş telleri en ünlü çözümdür. Bu aletler dişleri çevreleyen bantlardır. Ortodontist daha sonra dişlerin ön tarafına braketler bağlar ve bantlar tellerle onlara bağlanır. Kombinasyon halinde, yapılar dişleri dik bir hizaya çekerek zamanla onları düzeltir. Süreç anında gerçekleşmez, ancak son derece etkilidir.

İstanbul En İyi Ortodontist - Çözüm Odaklılık

Diş telleri harika bir seçenek değilse ortodontist bunun yerine bir hizalayıcı kullanabilir. En iyi bilinen örnek Invisalign’dır. Tasarım gereği uzaktan görünmez, bu da gülümsemenizi daha çekici hale getirir. Bunun nedeni, hizalayıcının metal teller veya braketler kullanmamasıdır. Çıkarılabilir oldukları için hastalar onları sever. Eğer diş telleri konusunda tereddütleriniz varsa bunu mutlaka Ortodontistinizle görüşmeli ve fikir alışverişi yapmalısınız.

Aşırı durumlarda, bir ortodontist hastaları damak genişletici ile tedavi edebilir. Üst çenenin kemerini genişleterek bölgeye daha fazla alan sağlar. Başka bir olasılık da, yanlış hizalanmış dişler için daha dramatik bir çözüm olan başlıktır. Bu cihaz, kafanın arkasını m’nin önündeki bir tele bağlar. Yani yukarıda da belirttiğimiz gibi, İstanbul En İyi Ortodontist kavramı pek gerçekçi bir kavram olmuyor. Tamamen kişiye özel uygulanan tedavi yöntemleri, sonucu etkilediği için bu kavram anlamını yitirmiş oluyor diyebiliriz. 

Ortodontist ve Diş Hekimi Arasında ki Farklar

ortodontist ve diş hekimi arasındaki farklar
Ortodontist ve Diş Hekimi Arasındaki Farklar

Ortodontist ve Diş Hekimi Arasında ki Farklar oldukça merak edilen bir konu. Diş hekimleri ve ortodontistler aynı eğitimi alırlar. Ortodontistlerin uygulamaya başlamadan önce ek bir eğitim sertifikası almaları gerekir. Tipik olarak, dişhekimleri bir dişhekimliği yüksekokuluna gitmeden önce diş hekimliği öncesi veya tıp öncesi derece için üniversiteye giderler. Tüm doktorlar gibi, dişhekimlerinin de sertifikalı olmadan önce bir ikametgahı tamamlayarak muayenehanelerinde kapsamlı bir eğitim almaları gerekir. Sertifikasyon, kapsamlı bir sınavı geçmeyi gerektirir.

Tüm doktorlar gibi dişhekimlerinin de muayenehaneleri konusunda kapsamlı bir eğitim almaları gerekmektedir. Dişhekimliği okulunun ilk iki yılı sınıfta ve laboratuvarda gerçekleşir. Son iki yıldır dişhekimleri, lisanslı bir dişhekimliği okulunun gözetimi altında hastalarla çalışmaktadır. Dişhekimliği okulunu bitirdikten sonra, dişhekimleri lisanslı profesyoneller olmak için Ulusal Diş Hekimliği Sınavına girmeli ve geçmelidir.

Ortodontistler ayrıca tipik olarak diş hekimliği okuluna girmeden önce lisans derecelerinde diş hekimliği öncesi veya tıp öncesi ana dalda devam ederler. Dişhekimliği okulunu tamamladıktan ve sertifika testini aldıktan sonra, ortodontistler ortodonti alanında uzmanlık sertifikası almak için ek 2 ila 3 yıl ortodonti ikamet programına katılırlar.

Ortodontiste mi Diş Hekimine mi İhtiyacınız Var ?

Ahmet Vural
Ahmet Vural

Ortodontiste mi Diş hekimine mi ihtiyacınız var ? sıklıkla merak edilen bir konu. Diş hekiminizi bir pratisyen hekim ve ortodontistinizi bir uzman olarak düşünün. Çoğu standart diş sorunu, diş hekimine yapılan bir ziyaretle çözülebilir. Diş ağrısı, diş çürüğü, diş onarımı ve diş çekimi diş hekiminiz tarafından teşhis ve tedavi edilebilir. Ayrıca diş eti hastalığını, ağız iltihabını ve ağız enfeksiyonlarını tedavi edebilirler.

Bir diş hekiminin sizi bir ortodontiste sevk ettiği durumlar olabilir. Çene maloklüzyonu, diş çapraşıklığı ve damak genişlemesi, bir ortodontistin müdahalesini gerektirebilir. Ayrıca 7 yaşından önce tüm çocukların diş tellerine ihtiyaç olup olmayacağını görmek için bir ortodontist tarafından değerlendirilmesi önerilir. Yetişkinseniz ve hizalanması gereken çarpık bir çene hattınız veya dişleriniz olduğundan şüpheleniyorsanız, diş hekimini atlayıp doğrudan ortodontiste gitmeyi düşünebilirsiniz.

Diş sigortanız olsa bile, tüm ortodontik bakımlar sigorta kapsamında değildir. Bir ortodontist teknik olarak uzman olarak kabul edilir. Bazı durumlarda, sigorta şirketiniz ortodontist muayenehanesine yaptığınız ziyaret için ödeme yapmadan önce bir diş hekiminden bir sevk isteyecektir.