Dr. Ahmet Vural – Ortodonti Uzmanı

İstanbul Ortodonti Uzmanları

İstanbul Ortodonti Uzmanları

İstanbul Ortodonti Uzmanları

İstanbul Ortodonti Uzmanları , ortodonti tedavisi için güvenilir ve sonuç odaklı bir doktor arayan hastalar tarafından sıklıkla merak edilen ve araştırılan bir durum. Bu sebeple internette ya da sosyal medya üzerinden bir çok kişi İstanbul Ortodonti Uzmanları, Kocaeli Ortodonti Uzmanları, Ankara Ortodonti uzmanları gibi bulunduğu şehirlerin ismini başına ekleyerek Ortodonti Uzmanı arıyorlar ve yorumlara bakarak ortodonti uzmanı hakkında fikir sahibi olmaya çalışıyorlar diyebiliriz. Bu durumun hasta için oluşturduğu endişenin ve güvenilir Ortodonti Uzmanı bulma konusunda neler hissettiğinin bilincindeyiz.

İstanbul Ortodonti Uzmanları konusunda diğer illerimize göre belirgin bir şekilde daha avantajlı diyebiliriz, gerek nüfus gerekse büyük hastane ve kliniklerin çoğunun merkezinin İstanbul’da olması Ortodonti Tedavileri açısından da İstanbul’u diğer illerin belirgin şekilde önüne geçiriyor. Bazı hastalar Ortodonti Uzmanlarını seçerken internette okuduğu yorumlara ve incelemelere çok önem veriyorken, bazı hastalarsa Ortodonti Uzmanı ile karşılıklı görüşmeyi daha sağlıklı ve gerçekçi buluyor. Benim fikrime göre, İstanbul Ortodonti Uzmanları, ya da bulunduğunuz şehrin adını yazdıktan sonra çıkan doktor isimlerini araştırmak ve aynı zamanda mümkünse yüz yüze görüşmeden faydalanmak doğru bir seçim olacaktır. Çünkü; Her Ortodonti Uzmanı hakkında internet yeterli bilgiye sahip olmayabilir, fakat yüz yüze karşılıklı gerçekleşecek bir görüşme hem hastanın daha rahat hissetmesi hem de tüm sorularına cevap bulması sayesinde daha verimli gerçekleşecektir.

İstanbul Ortodonti Uzmanları hakkında arama yapan hastalarımıza, mutlaka ön muayene imkanı sunan (Ücretsiz olması tercih sebebi olabilir) hem de başarılı işlem ve tedavi oranı yüksek Ortodonti Uzmanları ile çalışmasını tavsiye ederiz. 

İstanbul Ortodonti Uzmanları – Ortodontist nedir ?

İstanbul Ortodonti Uzmanları

Ortodontist nedir ? ya da Ortodontist kimdir ? şeklinde internet kullanıcılarının bir çok arama yaptığı biliniyor. Kısaca açıklamak gerekirse, Ortodontist ; Dişlerin diş kemiklerinin üzerinde sağlıklı ve biçimli olarak yerleşmesi ve şekil bozukluklarının teşhisi ve tedavisiyle ilgilenen , Diş Hekimliğinin uzmanlık alanıdır.  Elbette sadece kemik bozuklukları ya da şekil bozukluklarıyla değil, estetik açıdan hastaya yarar sağlayacak tedavilerle de ilgilenmektedir.

İnsanlar genellikle mükemmel bir gülümsemeyi sağlıkla ilişkilendirir. Doğru – ağız sağlığınız genel refahınızda önemli bir rol oynar. Maloklüzyon veya yanlış hizalanmış dişler, diş çürüğü, diş eti hastalığı ve zor veya ağrılı çiğneme gibi diş sorunlarına yol açabilir. Ancak herkes düz dişlerle doğmaz. Dişleriniz arasında kötü bir ısırık veya geniş boşluklar varsa ortodontik bakım konusunda uzmanlaşmış bir diş hekimine danışmak isteyebilirsiniz. Ortodontist, diş ve çene düzensizliklerini teşhis etmek, önlemek ve tedavi etmek için eğitilmiş bir diş hekimidir. Mevcut koşulları düzeltirler ve gelecekte gelişebilecek sorunları tespit etmek için eğitilirler. Ortodontistler, çocuklardan yetişkinlere kadar her yaştan insanla çalışır.

Ortodontist Ne Yapar?

Ortodontistler, dişlerin ağızda konumunu değiştirmek için diş telleri, tutucular ve bantlar gibi sabit ve çıkarılabilir diş cihazları kullanırlar. Aşağıdakiler dahil diş anormalliklerini tedavi ederler:

Çarpık dişler

Aşırı kapanış veya alt kapanış gibi ısırık sorunları
Çapraşık dişler veya çok uzak dişler
Çene yanlış hizalaması
Ortodontik bakımın amacı hastanın ısırığını iyileştirmektir. Düz ve eşit aralıklı dişler çene içindeki karşıt dişlerle aynı hizaya gelecektir. Sağlıklı bir ısırık, düzgün yemek yemenizi, çiğnemenizi ve konuşmanızı sağlar. Geçmişte, bir ortodontiste görünmek, diş teline ihtiyaç duyan çocuk veya gençlerle ilişkilendirilirdi. Ancak ortodontistler diş problemlerini her yaşta düzeltebilirler.

Ortodonti Uzmanları ne yapar ?

Birinin neden bir ortodontiste görünmesi gerektiğine dair bazı farklı nedenleri gözden geçirdiğimize göre, bir ortodontistin ne yaptığını yanıtlayacağız. Basitçe söylemek gerekirse, ortodontistler bir hastanın dişlerini düzeltmek ve çenesini düzeltmek için özel bir tedavi planı oluşturacaktır. Basit değil mi? Değil! Özel ortodontik planı oluşturmak için, ortodontistlerin bu hassas başarıyı en iyi şekilde hangi donanımın gerçekleştirebileceğini belirlemek için birçok bilgi toplamaları gerekir.

Ortodontistler, hastaları ofisinde görür ve muayeneler yapar ve ayrıca 2D veya 3D röntgen, fotoğraf ve diş kalıplarını kullanır. Bu bilgilerle ve her hasta farklı olduğu için, ortodontist hastayla ve muhtemelen hastanın genel diş hekimi ile özel bir tedavi planı geliştirmek için çalışacaktır.

Bir Ortodontist tedavi planı genellikle aşağıdaki bileşenleri içerecektir:

Dişleri hareket ettirmek için hastanın ağzına koyduğu aletler veya cihazlar. Halen metal braketler kullanılırken, dişlerin iç tarafındaki plakaları ve hatta diş tellerini temizleyin. Tutucular, sert kısım bittikten sonra dişleri yerinde tutmaya da yardımcı olabilir.
Tedavi süresi. Tedavi süresi, yapılması gereken işin kapsamına bağlıdır. Genel olarak, daha şiddetli diş deformiteleri olan hastalar daha uzun bir tedavi gerektirir, ancak bu her zaman böyle değildir. Örneğin, kemikleri hassas tarafta olma eğiliminde olan hastalar daha uzun bir tedavi gerektirebilir.
Maliyet. Bazı sigorta planları, ortodontik tedavinin maliyetini veya kısmen maliyetini karşılar. Planınızı dikkatlice okuyun ve herhangi bir sorunuz varsa plan yöneticisini arayın. Ayrıca, bedeli ödeyemiyorsanız, ortodontistinizin ofisindeki görevlilerle konuşun. Çoğu zaman sizin için bir ödeme planı oluşturabilirler veya ofis, düşük faiz oranlı geçici bir kredi sağlayabilecek bir dış kuruluşla çalışabilir. Maliyet, ömür boyu sürebilecek doğru tedaviden vazgeçmek için bir neden olmamalıdır, bu nedenle sağlayıcınızla açık bir görüşmeye ihtiyaç duyulabilir.

İstanbul Ortodonti Uzmanları – Ortodontist hangi eğitimlerden geçer ?

Ortodontistler mesleğe başlamadan önce Diş Hekimliği fakültesinde eğitim görürler. Mezun olduktan sonra ortodonti uzmanlık programında gerekli süreyi tamamlarlar ve uzmanlık hakkı kazanırlar. Uzmanlık eğitimi çok önemlidir çünkü çoğu tecrübelerini burada edinmiş olurlar. Ortodonti uzmanlık programları, diş hekimleri için yoğun ve odaklanmış eğitim sunar. İki disipline odaklanırlar:
Ortodonti: dişler nasıl düzgün ve güvenli bir şekilde hareket ettirilir
Dentofasiyal Ortopedi: Diş, çene ve yüzde gelişimin doğru şekilde nasıl yönlendirileceği.

Bu eğitimlerini başarıyla tamamlayan Ortodonti Uzmanları , meslekte hastalarına hizmet sağlamaya ve onların sağlık sorunlarını ve diğer endişelerini gidermeye kendilerini verirler. İstanbul Ortodonti Uzmanları konusunda hayli geniş bir seçim şansına sahiptir, diğer şehirlere göre daha kalabalık ortodonti uzmanları bulunmaktadır. 

istanbul Ortodonti Uzmanları – Ne zaman ihtiyaç duyarsınız ?

Daha önce ortodontistlerin diş deformitelerini teşhis edip tedavi ettiklerini ve alt ve üst çene arasındaki herhangi bir düzensiz ilişkiyi düzelttiklerinden bahsetmiştim, bu yüzden bir ortodontistle görüşmenin nedenlerini anlamak için her ikisine de daha derin dalalım.

1. Diş Deformeleri
Birincisi, diş deformeleri korkutucu gelebilir, ancak birçok insanda vardır ve bunlar genellikle şu şekilde tanımlanabilir:

Komşularından ya çok yakın ya da çok uzakta olan dişler
Dişler arası boşluk dahil düzensiz bir şekilde veya hiç birleşmeyen dişler
Dışarı çıkan dişler
Biri ısırdığında tam olarak uymayan çeneler

2. Hiperdonti
Hiperdonti – ya da ağzında çok fazla diş olması – ender de olsa, diş deformitesi olarak kabul edilebilecek başka bir durumdur. Yetişkinler olarak normalde ağzımızda 32 diş varken, çocukların genellikle 20 bebek veya süt dişi vardır. Hiperdonti hastası, kendisine ayrılan miktardan daha fazlasına sahiptir. Hiperdonti tedavisi için hastalar fazla diş veya dişleri çıkarmalı ve ardından önerilen ortodonti ile ısırıklarını düzeltmelidir.

Hiperdonti yaşayan en ünlü kişilerden biri, Kraliçe’nin solisti Freddie Mercury’den başkası değildir. Söylentilere göre ağzının arkasında dört tane fazladan dişi vardı, bu da eşsiz gülümsemesine neden oldu. Özellikle Bohemian Rhapsody filminin ardından popülaritesinin yeniden canlanmasından sonra, Freddie’nin fazladan dişlerinin çıkarılmamasının bir nedeni sesini etkileyeceğinden endişelenmesi olduğu geniş çapta bildirildi. Fazladan dişler güçlü sesinin sebebi olsa da olmasa da, bu adam şarkı söyleyebilirdi! Hiperdonti olan bazı kişilerin yarık damak, nadir ve genetik Gardner Sendromu veya başka bir duruma da sahip olabileceğini belirtmek gerekir.

3. Alt ve Üst Çene Arasındaki Düzensiz İlişki
Çoğu insan alt ve üst çene arasında düzensiz bir ilişki yaşar. Göremeseniz bile, alt ve üst çene arasındaki düzensiz ilişkinin aşağıdaki belirtileri şunları içerir:

Sıkı çene veya tıklama çene
Tapınağınızda ağrı
Kulağına patlama
Çene ekleminde ağrı
Sırtınızda veya omzunuzda ağrı

Exit mobile version